Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Kόμπλερ (Cobbler)

• Please log in to reply
2 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 20114 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 30 April 2004 - 07:42 PM

Σπεσιαλιτέ της Αμερικής. Γίνεται με διάφορα φρούτα κομπόστα, τα οποία σκεπάζονται με ζύμη σαν μπισκότο και ψήνονται στο φούρνο, ώσπου η ζύμη να γίνει τραγανή. Σερβίρεται ζεστό με κρέμα γάλακτος ή παγωτό.

#2 ChristinaVS

ChristinaVS

Έμπειρο μέλος!

• Full Member
  • 7 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 24 April 2006 - 02:41 PM

Επίσης υπάρχουν συνταγές και για κόμπλερ με κρέας, πχ αρνί, το οποίο μαγειρεύεται στο φούρνο σε βαθύ σκεύος και μισοκαλύπτεται είτε με ζύμη είτε με μπισκότα τύπου σκόουνς (scones) γύρω γύρω από το σκεύος

#3 LillyGirl

LillyGirl

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 115 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 22 May 2006 - 12:16 PM

Ειναι απο τα πιο νοστιμα γλυκα που εχω φτιαξει. Κανεις μια βασικη σαλτσα φρουτων, εγω βαζω βανιλιες που μου αρεσουν πολυ και παιρνουν ενα φουξια χρωμα οταν τια βραζεις. Μετα κανεις μια ζυμη απο γιαουρτι, baking powder, αλευρι, ζαχαρη και ξυνογαλα, την ζυμωνεις καλα να σφιξει και την κοβεις σε μικρες μπαλιτσες τις οποιες σκορπας μεσα στο σκευος (κατα προτιμηση πυρεξ στρογγυλο) σε κοντινες αποστασεις. Το ψηνεις στο φουρνο και οι μπαλιτσες φουσκωνουν και "κλεινουν" πανω απο τα φρουτα. Γινεται σαν πλακοστρωτος δρομος, απ'οπου πηρε και το ονομα του (cobble ειναι τα βοτσαλα/πετρες που στρωνουμε στο δρομο).

Πολυ ωραιο γλυκο, θυμιζει αμυδρα παστα φλορα!

Δημοσιευμένη εικόνα

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

Δεν βρέθηκαν σχετικές συνταγές ή άλλα θέματα στο φόρουμ συζήτησης των μελών μας. Μπορεί όμως, να έχει δεκάδες σχετικά στο πόρταλ των συντακτών. Δείτε λοιπόν την Αρχική σελίδα ή, ακόμα καλύτερα, χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση εκεί!