Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕ ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ

• Please log in to reply
Δεν υπάρχουν απαντήσεις

#1 zoitsa

zoitsa

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 17448 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 12 August 2010 - 05:04 PM

ΥΛΙΚΑ

ΓΙΑ 3 ΜΕΡΙΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ

3-4 πατάτες
200ml κρέμα γάλακτος
1 κουταλια της σούπας μουστάρδα
1 κύβο λαχανικών με βοδινό (προαιρετικά)
1 κουταλιά του γλυκού μείγμα διαφόρων λαχανικών
αλατι, πιπέρι
τυρί φέτα
παρμεζάνα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Επειδή δεν έχω χρόνο λόγω του ωραρίου καταστημάτων κάνω το εξής με τις πατάτες: σε νερό που βράζει τις ρίχνω μέσα, αφού τις έχω κόψει σε ροδέλες, και τις αφήνω να βράσουν για 10 λεπτά.
Σ'ένα μπωλάκι παίρνω λιγο νερό απο αυτό που βράζω τις πατάτες και λιώνω τον κύβο, προσθέτω την κρέμα γάλακτος και όλα τα υλικά εκτός τυριού και παρμεζάνας και ανακατεύω καλά.
Σ'ένα ταψάκι αφού έχω ρίξει λίγο βούτυρο ή λίγο ελαιόλαδο, βάζω τις πατάτες και απο πάνω ρίχνω το μείγμα που έχω και στη συνέχεια ρίχνω κομματάκια τυριού και την τριμμένη παρμεζάνα.
Ψήνω στον αέρα στους 200-220ο , για 15 λεπτά.
ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟ Δημοσιευμένη εικόνα

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  Συνταγή από Jenny για Λεμονάτο κοτόπουλο με πατάτες στη γάστρα / Lemon chicken and potatoes in the oven pot (από Jenny_G )
 █  Συνταγή από Jenny για Ο από μηχανής θεός: Πατάτες με αυγά / Divine intervention: Scrambled eggs with french fries (από Jenny_G )
 █  Συνταγή από Jenny για Λυθρίνι στο φούρνο και σπανάκι σωτέ με λιαστή ντομάτα και τριμμένη φέτα / Red snapper with spinach-feta side (από Jenny_G )
 █  Πατάτες Με 25 Λεπτά/κιλό (από luise )
 █  Συνταγή από Jenny για Ψητός σολωμός με κρούστα από μουστάρδα και πράσινα μυρωδικά / Herb and mustard crusted grilled salmon (από Jenny_G )