Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Καθαρισμός χοχλιών ( σαλιγκαριών )

• Please log in to reply
7 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 κυκλαμινο

κυκλαμινο

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 4451 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 01 June 2010 - 10:25 PM

Α) Τρόπος) Παίρνουμε όση ποσότητα χοχλιούς έχουμε υπολογίσει για το φαγητό που θα μαγειρέψουμε.
Τους βάζουμε σε μια λεκάνη με μπόλικο νερό κρύο, και τους σκεπάζουμε με ένα άδειο πιάτο.
Το κάνουμε αυτό, γιατί μετά από λίγη ώρα οι χοχλιοί με την υγρασία θα ζωντανέψουν κάποιοι!
Τους αφήνουμε λοιπόν περίπου μισή ώρα.
Στην συνέχεια τους βάζουμε σε καθαρό νερό και τους τρίβουμε κάμποσο ανάμεσα στις παλάμες μας, έτσι φεύγουν κατά ένα μέρος οι ακαθαρσίες.
Βάζουμε σε κατσαρόλα τους χοχλιούς, τους καλύπτουμε με λίγο νερό , και τους βράζουμε για 1 λεπτό.
Τους ξαναβγάζουμε και τους ρίχνουμε σε κρύο νερό.Εκεί τους παίρνουμε ένα-ένα και με μαχαιράκι μυτερό, τους καθαρίζουμε ότι άλλο έχει μείνει πάνω στο καβούκι τους.
Τους ξεπλένουμε με νερό αρκετό και είναι έτοιμη να τους μαγειρέψουμε με όποιο τρόπο θέλουμε.

ΥΓ.Σε αυτή την φάση μπορούμε αν θέλουμε να τους βάλουμε σε σακουλάκι και να τους καταψύξουμε.

Έτσι, επειδή έχει αρκετή βαβούρα ο καθαρισμός τους, αξίζει τον κόπο να κάνουμε κάμποσους και να έχουμε έτοιμους όποτε τους χρειαζόμαστε.Δημοσιευμένη εικόνα

Β)Τρόπος

Με αυτόν τον τρόπο γίνονται οι τηγανιτοί ( μπουμπουριστοί ) χοχλοί.

Μην εκπλαγείτε, αλλά στην ουσία δεν πλένονται!!!!Δημοσιευμένη εικόνα

Απλά τους καθαρίζουμε έτσι που είναι κλειστοί, γύρω -γύρω με το μαχαίρι πολύ καλά.

Καλή επυτυχία!!!!!!!! και......καλή υπομονή!!!Δημοσιευμένη εικόνα

#2 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 22650 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 02 June 2010 - 05:39 AM

Έχει μια κάποια διαδικασία! Αν είναι μεγάλοι, καλώς, αλλά αν είναι μικροί, ωχ παναγία μου! Θέλει υπομονή! :)

Ευχαριστώ κυκλάμινο, θα εφαρμόσω τη μέθοδό σου λίαν συντόμως! ;) :) :)

#3 maroula

maroula

Οικογένεια Radicio

• Αρθρογράφος
  • 12814 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 04 June 2010 - 09:24 PM

να σου πω την αληθεια κυκλαμινο δεν ηξερα ότι δεν κανουμε την διαδικασια αυτη στους μπουμπουριστους :lol:

#4 κυκλαμινο

κυκλαμινο

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 4451 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 05 June 2010 - 12:11 AM

να σου πω την αληθεια κυκλαμινο δεν ηξερα ότι δεν κανουμε την διαδικασια αυτη στους μπουμπουριστους :lol:

Έτσι μου έχουν δείξει και εμένα οι << γνώστες >> του θέματος!!!!Δημοσιευμένη εικόνα

Για φαντάσου λέει, μετά από μια εκατοστή κιλά χοχλιούς που έχω μαγειρέψει στη ζωή μου , να το κάνω λάθος????Δημοσιευμένη εικόνα

Α, μπάαααααα!!!!!!!Θα είχαμε πάει στα κυπαρισσάκια κάμποσοι τόσα χρόνια!!!Δημοσιευμένη εικόνα

#5 Akis

Akis

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 27 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 22 November 2010 - 04:50 PM

Προσωπικά για να τους καθαρίσω,μετα το τρήψιμο τους βάζω στη κατσαρόλα να βράσουν.Όταν αρχίσει να κοχλάζει το νερό ρίχνω μέσα 1/2-1 ποτήρι ξύδι.Θα βγάλουν τόση ακαθαρσία που δεν θα το πιστεύετε.Καθαριζετε,πλένετε και επαναλαμβάνετε για ακόμα μία φορά.Τώρα θα είναι καθαροί έτοιμοι για μαγείρεμα.

#6 maroula

maroula

Οικογένεια Radicio

• Αρθρογράφος
  • 12814 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 20 April 2011 - 11:07 AM

ξύδι ε; :4_12_12:
ουτε που το ξερα!!!!! :36_1_6:

#7 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 22650 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 20 April 2011 - 01:27 PM

Με ξύδι τους κάνει και η πεθερά μου, αλλά δεν ξέρω σε πιο στάδιο. Θα την ρωτήσω :)

#8 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 22650 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 30 October 2011 - 07:49 PM

Κι έλεγα, κάπου έχω διαβάσει, κάπου έχω διαβάσει.... Ας είναι καλά η Μαρούλα που θυμάται... :ph34r:

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  Καθαρισμός φούρνου (από pierre )