Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ

• Please log in to reply
5 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 eiRinaki

eiRinaki

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 6 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 27 November 2009 - 06:22 PM

ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ

1 πακέτο μακαρόνια
2 πακέτα bacon ψιλοκομμένο
1 πακέτο τυρί κρεμα Philadelphia
1 ντομάτα ψιλοκομμένη
μισό ποτήρι κρασιού άσπρο κρασί
λάδι

Σ' ένα τηγάνι βάζουμε λίγο λάδι και τηγανίζουμε το bacon μέχρι να πάρει πιο σκούρο χρώμα και να γίνει τραγανό. Το σβήνουμε με το άσπρο κρασί, αφήνουμε να εξατμιστεί το περισσότερο και στη συνέχεια προσθέτουμε την ψιλοκομμένη ντομάτα. Χαμηλώνουμε τη φωτιά στο μισό και αφήνουμε μέχρι να λιώσει η ντομάτα ανακατεύοντας ελαφρά. Προσθέτω το τυρί κρέμα και ανακατεύω μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα.

Βράζω τα μακαρόνια (χωρίς να τα τσιγαρίσω στο τέλος) και τα ανακατεύω με τη σάλτσα.

Καλή σας όρεξη!!

#2 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 19601 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 27 November 2009 - 06:54 PM

Καλως ήρθες eiRinaki!

Ωραία συνταγή, ο συνδιασμός ντομάτα - τυρί - μπέικον είναι από τους αγαπημένους μου. Δεν είναι η κλασική καρμπονάρα, αλλά αξίζει η γεύση της και η ευκολία της :angry:

#3 eiRinaki

eiRinaki

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 6 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 November 2009 - 11:38 AM

Καλως ήρθες eiRinaki!

Ωραία συνταγή, ο συνδιασμός ντομάτα - τυρί - μπέικον είναι από τους αγαπημένους μου. Δεν είναι η κλασική καρμπονάρα, αλλά αξίζει η γεύση της και η ευκολία της :angry:

Σ' ευχαριστώ!
Δεν είναι η κλασική συνταγή όντως, αλλά είναι πολύ γρήγορη και εύκολη! Και κατά τη γνώμη μου είναι πιο ελαφριά από την καρμπονάρα με αυγό!

#4 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 19601 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 November 2009 - 02:07 PM

Σίγουρα είναι πιο εύκολη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην την πετύχεις. Ενώ στην κλασική, αν σου κόψει το αυγό, τι κάνεις; Πετάς όλη την κατσαρόλα;;; :angry: :lol: :lol:

#5 30/10/93

30/10/93

Μέλος του radicio

• New Member!
  • *
  • 1 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 07 May 2010 - 10:49 AM

Δημοσιευμένη εικόνα Telia mou fenete!!!!!!!

ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ

1 πακέτο μακαρόνια
2 πακέτα bacon ψιλοκομμένο
1 πακέτο τυρί κρεμα Philadelphia
1 ντομάτα ψιλοκομμένη
μισό ποτήρι κρασιού άσπρο κρασί
λάδι

Σ' ένα τηγάνι βάζουμε λίγο λάδι και τηγανίζουμε το bacon μέχρι να πάρει πιο σκούρο χρώμα και να γίνει τραγανό. Το σβήνουμε με το άσπρο κρασί, αφήνουμε να εξατμιστεί το περισσότερο και στη συνέχεια προσθέτουμε την ψιλοκομμένη ντομάτα. Χαμηλώνουμε τη φωτιά στο μισό και αφήνουμε μέχρι να λιώσει η ντομάτα ανακατεύοντας ελαφρά. Προσθέτω το τυρί κρέμα και ανακατεύω μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα.

Βράζω τα μακαρόνια (χωρίς να τα τσιγαρίσω στο τέλος) και τα ανακατεύω με τη σάλτσα.

Καλή σας όρεξη!!

#6 κυκλαμινο

κυκλαμινο

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 4451 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 07 May 2010 - 09:19 PM

Πως μου αρέσει!!Πως μου αρέσει!!!!!!!!!!!Δημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόνα

ΤΡΕΛΕΔημοσιευμένη εικόναΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

Δεν βρέθηκαν σχετικές συνταγές ή άλλα θέματα στο φόρουμ συζήτησης των μελών μας. Μπορεί όμως, να έχει δεκάδες σχετικά στο πόρταλ των συντακτών. Δείτε λοιπόν την Αρχική σελίδα ή, ακόμα καλύτερα, χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση εκεί!