Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Δυσανεξίες

• Please log in to reply
3 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 siropiastos

siropiastos

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 3 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 23 June 2009 - 03:27 PM

Καλησπερ ασε ολους, πρωτο ποσταρισμα στο σαιτ το οποιο βρηκα και κατα τυχη..

Ειδα αρκετες αναφορες στο θεμα "δυσανεξια" και θελησα να γραψω και τη δικη μου εμπειρια - εντυπωσεις μιας κι εχω κανει το τεστ και γενικως πιστευω πως μπορουμε να συζητησουμε μετα..

Εκανα λοιπον το τεστ το καλοκαιρι του 2008, τελος Ιουνιου. Κακα τα ψεμματα δε με ενδιαφερε τι προδιαθεση γενικοτερα θα μου βρεθει κλπ, με ενδιεφερε να βρω τις τροφες που δε μου εκαναν καλο, να τις αραιωσω/περιορισω και να δω αν θα υπαρξει αποτελεσμα και αν ειναι μυθος ολο αυτο..

Πρωτη εξεταση τελος ιουνιου και τα σημαντικοτερα ευρηματα ηταν off τα:
  • σιταρι
  • σικαλη
  • βρωμη
  • κριθαρι
  • λευκο αλευρι
  • ντινκελ
  • μαγια
  • ζαχαρη
  • μελι
  • συκο
  • σταφυλι
  • σταφιδα
  • κρασι (λευκο + κοκκινο)
  • μπανανα
  • πεπονι
  • ανανας
  • χταποδι
  • γαριδες
  • παντζαρι
  • σολωμος
  • φαβα
  • κρεμμυδι
  • φυστικι αιγινης
  • ξυδι
  • μανιταρια
  • σοκολατα
  • κοκα κολα
  • μπυρα
  • κετσαπ
  • μουσταρδα
  • σαλτσα σογιας
Ειχαν βρεθει και μυκητες στο εντερο κι η γιατρος μου χε δωσει και χαπια/φαρμακα διαφορα, προβιοτικα κλπ. Για περιπου 2,5 μηνες μεχρι να ξαναπαω, το ειχα ακολουθησει κατα γραμμα. Δεν ειχα αγγιξει τιποτα απο αυτα, δεν ετρωγα κατι αν περιειχε κατι τετοιο, τιποτα. Απο την αλλη, στα οκ, επαιζαν κραιπαλες. Ειχα ξεσκισει καλαμποκοφρετες πχ, ετρωγα πολυ κρεας, πολυ τυρι, πατατες, γαλακτοκομικα..

Στη δευτερη εξεταση ειχα παει 4 κιλα κατω κι ηταν ολα λιπος, ειχα "μπει" κανονικα.

Η δευτερη εξεταση εδειξε οτι οι μηκυτες εφυγαν και τα off ηταν
  • σιταρι
  • κριθαρι
  • λευκο αλευρι
  • ντινκελ
  • χταποδι
  • σοκολατα
  • κοκα κολα
  • μπυρα
  • ουισκυ
Αλλους 2 μηνες μετα (κι αφου αυτα που ξαναεπιτρεπονταν τα ετρωγα με ρεγουλα)

ειχα πεσει αλλα 2 κιλα, παλι λιπους, ειχα "μπει" κι αλλο.

Στη τριτη εξεταση λοιπον (επαναληπτικες ουσιαστικα η 2 και 3), ειχα οφ μονο σοκολατα, λευκο αλευρι και ουισκυ.

Η τριτη εξετασηξ εγινε αρχες Νοεμβριου και μεχρι τον..Φεβρουαριο περιπου, ειχαν ξαναρθει ολα τα κιλα πλην ενος. Εγω διεπιστωσα αρκετα πραγματα, στον δικο μου οργανισμο κυριως οπως οτι πολυ μεγαλη ζημια κανει το ψωμι και το σιταρι γενικοτερα. Ειναι καταστροφη, υπαρχει σχεδον παντου και θελει πολυ ρεγουλα ως περιορισμους..

#2 siropiastos

siropiastos

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 3 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 23 June 2009 - 03:39 PM

αρκετα μεγαλο προβλημα επισης, τα ζυμαρικα..οποιος ειναι φαν κι εχει θεμα με το σιταρι, εχει θεμα γενικα γιατι δυστυχως εναλλακτικες λυσεις οπως ρυζιου και καλαμποκιου ειναι πανακριβα, μιλαμε για 5 ευρω το πακετο..τα δε καλαμποκιου γινονται σα σπαγγακια..

#3 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 01 July 2009 - 07:04 AM

τα κιλά γιατί τα ξαναπήρες? :blink:

εννοώ έτρωγες ή ό οργανισμός σου αποφάσισε ότι τα θέλει πίσω κι ας απέχεις εσύ από ένα σκασμό τροφές? :rolleyes: [καπως έτσι λειτουργεί ο δικός μου...]

#4 siropiastos

siropiastos

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 3 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 06 September 2009 - 12:22 PM

τα κιλά γιατί τα ξαναπήρες? :D

εννοώ έτρωγες ή ό οργανισμός σου αποφάσισε ότι τα θέλει πίσω κι ας απέχεις εσύ από ένα σκασμό τροφές? :blink: [καπως έτσι λειτουργεί ο δικός μου...]

Τα ξαναπηρα, ουτε λιγοτερο, ουτε περισσοτερο, ακριβως τα ιδια, περιπου 5-6 κιλα. Σε διαστημα 3 μηνων περιπου, σιγα σιγα. Απλα, το διαστημα που κανεις τη διατροφη, που κοβεις μαχαιρι καποια πραγματα, διαρκει μεχρι καποιο σημειο..Απλα ξαναξεκινησα να βαζω στη διατροφη μου κι αυτα που εκοψα μαχαιρι κι ως επι το πλειστον το σιταρι. Δε του δωσα να καταλαβει σε γλυκα, ζαχαρες κλπ.