Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Zυμαρικά με καπνιστό σολομό

• Please log in to reply
32 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#19 bellezza

bellezza

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 244 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 03 January 2009 - 11:35 AM

Απλά καταπληκτικά! Πάθανε όλοι την πλάκα τους!

#20 Liza Lizaki

Liza Lizaki

Μέλος του radicio

• Full Member
  • *
  • 2 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 31 December 2009 - 03:04 PM

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΠΕΝΝΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΑ ΓΡΑΜ. ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟς ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΔΥΟ ΚΟΥΤΙΑ ΤΩΝ 200 ml? Ευχαριστω

#21 vanilla

vanilla

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 200 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 31 December 2009 - 03:53 PM

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΠΕΝΝΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΑ ΓΡΑΜ. ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟς ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΔΥΟ ΚΟΥΤΙΑ ΤΩΝ 200 ml? Ευχαριστω

Εγώ θα σου πρότεινα 2 των 250γρ. Μπορείς να βάλεις και την 500γρ κρέμα adoroo για ζυμαρικά με 22% λιπαρά. Καλή επιτυχία.

#22 Liza Lizaki

Liza Lizaki

Μέλος του radicio

• Full Member
  • *
  • 2 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 09 January 2010 - 09:07 AM

Εγώ θα σου πρότεινα 2 των 250γρ. Μπορείς να βάλεις και την 500γρ κρέμα adoroo για ζυμαρικά με 22% λιπαρά. Καλή επιτυχία.

Σ ευχαριστω για την συμβουλη σου την ακολουθησα και το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο

#23 marons-e

marons-e

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 2072 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 25 January 2010 - 02:45 PM

Το φτιάξαμε προχθές το βράδυ με πένες, ήταν η καλύτερη μακαρονάδα με καπνιστό σολομό που έχω δοκιμάσει, πολύ ισορροπημένη γεύση, καμία σχέση με τα δήθεν ψαγμένα Ιταλικά εστιατόρια, υπέροχο!!!
Θέλω να ρωτήσω, το τυρί Μπρί, το οποίο για μένα που μου αρέσουν οι έντονες γεύσεις, ε'ιναι λίγο ανούσιο, τρώγεται με το λευκό επικάλυμμα ή όχι και τι είναι αυτό;

#24 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 20191 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 25 January 2010 - 05:33 PM

Το λευκό επικάλυμα δεν είναι τίποτα άλλο, από μύκητες τυριού και μπορείς να το φας. Συνήθως το τρώνε, κάποιοι που δεν τους αρέσει, το αφαιρούν. Πάντως το σερβίρεις με αυτό, δεν το αφαιρείς. :lol:
Το μπρι μου αρέσει ελαφρά ψημένο, πάνω σε σαλάτα. Φυσικά αν το ψήσεις χωρίς το επικάλυμα, θα λιώσει και θα σου βγει σούπα :o

#25 marons-e

marons-e

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 2072 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 25 January 2010 - 09:03 PM

luise σε ευχαριστώ, εγώ έφαγα λίγο αλλά μου φάνηκε ανούσιο και έτσι από το υπόλοιπο τυρί το έβγαλα.

Για τις φίλες και φίλους που γράφουν πιο πάνω σχετικά με την ποσότητα κρέμας γάλακτος, προσθέτω ότι εγώ έβαλα ένα κουτί 360 ml κανονική κρέμα και μου άρεσε πολύ. Η μακαρονάδα είχε την γεύση και το άρωμα από αυτήν, χωρίς οι πένες να κολυμπούν μέσα στην κρέμα, σχεδόν δεν έμεινε κρέμα στα άδεια πιάτα. Έτσι ακουγόταν το άρωμα του κρασιού, του σκόρδου και όλων των υλικών, για τον σολομό δεν αναφέρω καθόλου!, αντιθέτως στο ίδιο πιάτο που έχω πάρει στα διάφορα Ιταλικά; εστιατόρια, η κρέμα κατασκεπάζει τα πάντα εκτός βέβαια τον σολομό.

#26 GeorgeCrf

GeorgeCrf

Έμπειρο μέλος!

• New Member!
  • 4 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 06 March 2010 - 04:41 PM

Εγώ το δουλεύω με φρέσκο κομμένο άνηθο χλωρό κρεμμύδι κομμένο βισι και ελάχιστο ροκφόρ επιπλέον συνήθως επιλέγω φαρφαλες!!! για να μπλέκεται ο σολομός! το θέμα είναι ότι το ροκφόρ είναι έντονο και θέλει προσοχή και πειραματισμό μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη ποσότητα :/

#27 marons-e

marons-e

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 2072 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 07 March 2010 - 06:56 PM

Καπνιστός σολομός και Ροκφόρ έχουν έντονες γεύσεις και αρώματα και η ισορροπία μεταξύ τους δύσκολή. Μου αρέσουν και τα δύο αλλά φοβάμαι να δοκιμάσω συνδυασμό τους. Τι λένε οι επαγγελματίες ή οι πιο πεπειραμένοι;

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  Σάντουιτς με καπνιστό σολομό * * * * * (από luise )
 █  Κρέπες με σολομό και τυρί κρέμα * * * * *
Ορεκτικό
(από luise )
 █  Σολομός με αρωματικά * * * * * , εξαιρετικά δημοφιλές, με πολλές σελίδες συζήτησης
solomos aromatika
(από luise )
 █  Συνταγές με καπνιστό μπακαλιάρο (από Lliana )
 █  Καπνιστό χοιρινό με γλυκιά κρουστά * * * * *
συνταγή για γιορτινό τραπέζι
(από syntages24 )