Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Μπουφές παιδικού πάρτυ γενεθλίων

• Please log in to reply
38 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 mmsd

mmsd

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 171 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 05:26 PM

Καλησπέρα σε όλους

Πλησιάζουν, έφτασαν σχεδόν, τα γενέθλια του μεγάλου μου γιου και θα κάνουμε γιορτούλα στο σπίτι. Θα ήθελα να φτιάξω ένα μπουφέ με φαγητά που τρώγονται εύκολα (που ίσως δεν χρειάζονται πιρούνι και μαχαίρι). Πρέπει να αρέσει στα μικρά αλλά και να μην αφήσει τους μεγάλους νηστικούς. Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Διαβάστε τις απαντήσεις σ αυτό το θέμα, και Δείτε στη λίστα δεξιά, τα σχετικά θέματα! >>

#2 Λουκούμι

Λουκούμι

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 21 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 06:24 PM

Καλησπέρα mmsd!

Σίγουρες & εύκολες λύσεις για φαγητά που δεν θέλουν μαχαιροπήρουνο, είναι πιο υγειινά από τα γνωστά σφολιατοειδή και τρώγονται και κρύα είναι οι παρακάτω:

- Σνιτσελάκια κοτόπουλου πανέ (μπουκίτσες)
- Ρολάκια από τορτίγια με ζαμπόν-τυρί-σαλάτα ή μαγιονέζα (τυλίγεις, καρφώνεις 4 οδοντογλυφίδες και κόβεις στα 4)
- Ατομικά πιτσάκια με αραβική πιτούλα, ντομάτα, τυρί ... και ό,τι άλλο θες
- Κεφτεδάκια καρφωμένα σε οδοντογλυφίδα με 1/2 ντοματάκι ή με 1/2 τυρί babybell
- Μπαστουνάκια από καρότα & αγγούρια (αν τα αγγίξει κανένα παιδάκι αυτά γράψε μου...)
- Λουκανικάκια κοκτέιλ τυλιγμένα με μπέικον
- Μίνι-μπέργκερς (σε πιατέλα έχεις ψωμάκια κομμένα, μπιφτεκάκια, ροδέλες ντομάτας, κέτσαπ & μουστάρδα και κάθε παιδί φτιάχνει το μπέργερ του ... εξαρτάται φυσικά την ηλικία των παιδιών)
- Πατάτες σαν τηγανητές, αλλά αλειμμένες με ελαιόλαδο και ψημένες στο φούρνο 30-40'
- Κροκέτες πατάτας
- Κροκέτες κοτόπουλου
- Κροκέτες με κιμά

Ελπίζω να βοηθάει!

#3 ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 108 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 09:31 PM

Πω πω τι παιδικό πάρτυ,αυτό είναι πλήρες γεύμα για μεγάλους,μου άνοιξες την όρεξη τώρα.... :)

#4 bellezza

bellezza

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 244 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 09:45 PM

Πολύ ωραίες ιδέες λουκουμάκι! Βέβαια, πολλά από αυτά που προτείνεις δεν τα θεωρώ πιο υγιεινά από τα σφολιατοειδή, αλλά δεν έχει σημασία. :)

Μερικές προτάσεις ακόμα:
- διάφορες μπόμπες
- κρουασανάκια αλμυρά (με γαλοπούλα ή ζαμπόν, τυρί, μαρούλι, μαγιονέζα)
- μίνι hot-dog
- πεϊνιρλάκια
- πιτσάκια
- μίνι κρέπες με γέμιση της αρεσκείας σου
- πιροσκί με γέμιση της αρεσκείας σου
- νάτσος με διάφορες σάλτσες
- μίνι σουβλάκια με μίνι πιτούλες
- τυροπιτάκια κουρού

Αν μου έρθει κάτι άλλο θα σου πω.

#5 mmsd

mmsd

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 171 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 10:06 PM

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας. Πολύ ωραίες οι ιδέες σας. Ειδικά με τα μπαστουνάκια από αγγούρι και καρότο μπορώ να αντικαταστήσω τη σαλάτα, ίσως τα συνοδεύσω με κάποιο ντιπ.

#6 bellezza

bellezza

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 244 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 17 November 2008 - 10:52 PM

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο σας. Πολύ ωραίες οι ιδέες σας. Ειδικά με τα μπαστουνάκια από αγγούρι και καρότο μπορώ να αντικαταστήσω τη σαλάτα, ίσως τα συνοδεύσω με κάποιο ντιπ.

Μπορείς να κάνεις κάποια σως γιαουρτιού. Επίσης, μπορείς να έχεις και κριτσινάκια με πολτό ελιάς.

#7 Hlianna

Hlianna

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 722 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 18 November 2008 - 12:14 PM

Yπάρχουν αρκετά ντιπ (εγώ φτιάχνω ένα με φιλαδέλφεια...) και ένα που μοιάζει με ελαφριά τυροκαυτερή . Και ένα τρίτο με σολομό.........
Για μπαστουνάκια λαχανικών κόψε καρότο, σέλερυ αφού βγάλεις τις ίνες, αγγουρι, ελαφρά βρασμένο μπρόκολο, κ.α.
Μπορείς να κάνεις τσιπς τορτίγιας στο φούρνο μόνη σου καθαρά και υγιεινά. Αν ενδιαφέρεσαι πες....

Επίσης μπορείς να κάνεις και πεινιρλάκια ή πιτσούλες ατομικές μόνη σου με ζύμη προζύμης ή να αγοράσεις ζύμη προζύμης έτοιμη που έχει κυκλοφορήσει τώρα τελευταία στα σούπερ μάρκετ ....κοίτα εδώ.

Για τους μεγάλους μπορείς να φτιάξεις ψαρονέφρι γεμιστό ή απλό και να το σερβίρεις σε φετούλες μικρές χωρίς ζουμί και να είναι άριστο ή στήθος κοτόπουλου γεμιστό.

Όσο για σφολιάτες, αν δε γίνεται κατάχρηση καλές είναι και αυτές....Με σφολιάτα μπορείς να φτιάξεις ρολάκια γεμιστά με ζαμπόν ή τυρί ή με ροκφόρ και καρύδι ή με ντομάτα, φέτα, ρίγανη.............
Επίσης φιλέτο ή ψαρονέφρι κομμένο σε κύβους , μαριναρισμένο σε σόγια και ψημένο στην γκριλιέρα και θα το σερβίρεις σε οδοντογλυφίδα με ένα κύβο τυριού μετσοβόνε....Υπάρχουν πολλές ιδέες παραδοσιακές και από την νεότερη κουζινα .....διαλέγεις και φτιάχνεις........

#8 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 18 November 2008 - 12:54 PM

ΕΔΩ θα βρεις διάφορες συνταγές για σάλτσες και dips

(διότι αν διανοηθείς να κάνεις 'αναζήτηση' με τη λέξη 'ντιπ'´... θα πέσεις σε όοοολα τα 'ντιπ για ντιπ' που έχω γράψει -κι είναι και πολλα... :) :lol: )

#9 Guest_greekloverboy_*

Guest_greekloverboy_*
  • Guests

Δημοσιευμένο 18 November 2008 - 06:21 PM

άχου, πεϊνιρλίιιι !!!
το 'χα τελείως ξεχάσει αυτό. μόνο στην ελλάδα το έχω φάει. ποπό το πεθύμησα τώρα!
τσιγγάνες και τσιγγάνοι μου, καμιά συνταγή?

πλιιιιζ, πλιιιζ, σας ικετεύω!
κάνω σπονδές...
:)
μάικ