Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Ρυζι και συνταγες

• Please log in to reply
16 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#10 piggy

piggy

Chocoholic..thats me

• Seniors members
  • 2201 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 21 June 2007 - 02:44 PM

gia peite mou kai emena ti eine strapatsada giati mperdemome me tis ellinikes onomasies :)

#11 piggy

piggy

Chocoholic..thats me

• Seniors members
  • 2201 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 21 June 2007 - 04:12 PM

ooppss to vrika !! malista mperdeftika dioti sto nisi mou to lene Evreiko kai oxi strapatsada

elpizo me afto pou 8a po na mhn mou 8imosi h louise :)

pragmati h Maria exei dikio to lene tiganito ryzi kai eine kineziki syntagh (giati apo oti diavasa pros8eti kai alla ylika )

oi kinezoi vazoun psilokomeno , avgo ,kremydi,araka, karoto ,manitaria ,(garides kati se kreatiko h kotopoulo h kai ka8olou apo ola afta kai to kanoun mono me laxanika )

h strapatsada eine apo ntomata avgo kai ladi ..tipote allo ..ante kai ligh feta pou afto to pros8esan meta apo xronia h kanoniki syntagh eine ntomata kai avgo

me afthn thn aformh simplirono :
otan kapia syntagh grafei kapia ylika kai emeis symplironoume h aferoume pavi na eine h syntagh tou kryriou h tis kyrias chef , h tis xwras paradosiako ...etsi xani kai to onoma
gia paradeigma
H mao ekane ena keik me lemoni enos epaggelmatia kyriou ..apo thn stigmh pou evale ksiinogalo den eine h idia syntagh me tou kyriou alla foundation MAO..diladi keik me ksinogalo to onomazo :lol: pou apo oti katalava prepei na egine megalh epitixia
H maria ekane afto me to ryzi etyxe na eine kineziki syntagh pou latrevo !! :lol:

#12 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 19924 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 21 June 2007 - 05:54 PM

Συνήθως στραπατσάδα είναι αυγά με ντομάτα, αλλά σε πολλές περιοχές βάζουν διαφορετικά υλικά με αποτέλεσμα στραπατσάδα να ονομάζεται κάθε είδους "ομελέτα" στην οποία τα αυγά ανακατεύονται και δεν δίνουν ενιαίο αποτέλεσμα. Έτσι μπορεί να έχουμε στραπατσάδα με κρεμμύδι, με λαχανικά, με φέτα κ.ο.κ. :)

#13 piggy

piggy

Chocoholic..thats me

• Seniors members
  • 2201 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 21 June 2007 - 07:30 PM

telika den eine strapatsada alla special (omeleta)
opote tis marias lete na eine special omeleta ??h to kineziko tiganito ryzi?giati 8a ksexaso afta pou ksero diladi

1 ean kanoume mousaka kai o kimas eine apo psari 8a legete pali mousakas h 2 ean kano pastitsio kai antis makaronia valo polenta pali pastitsio 8a legete ?

giati eno to proto me to psari to ksero =psari me melitzanes
eno to devtero to ksero = kima pie
eno tis marias prepi na legete rizi tiganito = to leme strapatsada
diladi aftos eine oros magirikis ??malista !!!

Eleos !!

diladi den eine kati diaforetiko h strapatsada ,h omeleta ;..ego sto xorio mou ksero oti allo h strapatsada kai allo h omeleta .. :)
ean se kapia merh to sixgizoun tote eine la8os ,h strapatsada den eine paradosiako tis kerkyras ???

#14 FXR

FXR

BANNED

• Banned
  • 270 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 30 July 2007 - 08:13 PM

Maria koritsi mou h syntagh sou onomazete ( thganito ryzi) Le couisine chinese !!!! Strapatsada yammy yammooo paw na thn ftiakso twra amesws

#15 tselementes

tselementes

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 33 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 18 October 2010 - 12:15 AM

:blink: η μάνα μου έφτιαχνε μια λαχταριστή ρυζοσαλάτα (ειδικά τότε που συχαινόμουν το ρύζι σε οποιαδήποτε άλλη του μορφή), με μπόλικα υλικά, που όμως δεν τα έχω συγκρατήσει. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποια/ος, να κάνω το εγχείρημα. Φυσικά μπορώ να ρίξω σε μια γαβάθα ό,τι βρω μπροστά μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ταίριασμα των γεύσεων και δε θέλω να κάνω πειράματα στις αναμνήσεις μου :P

#16 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 18 October 2010 - 07:39 AM

αν δε θυμάσαι τα υλικά εσύ που το έτρωγες, εμείς πώς ακριβώς να βοηθήσουμε να το αναπαράγεις?????:blink:

#17 stavroula

stavroula

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 288 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 24 November 2010 - 12:53 PM

:rolleyes: η μάνα μου έφτιαχνε μια λαχταριστή ρυζοσαλάτα (ειδικά τότε που συχαινόμουν το ρύζι σε οποιαδήποτε άλλη του μορφή), με μπόλικα υλικά, που όμως δεν τα έχω συγκρατήσει. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποια/ος, να κάνω το εγχείρημα. Φυσικά μπορώ να ρίξω σε μια γαβάθα ό,τι βρω μπροστά μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ταίριασμα των γεύσεων και δε θέλω να κάνω πειράματα στις αναμνήσεις μου :P

Φτιάχνω μια ρυζοσαλάτα, πιο πολύ το καλοκαίρι, με τα εξής υλικά:
Ρύζι βραστό
ντομάτα, αγγούρι και πράσινη πιπεριά ψιλοκομμένα
τόνο
λάδι, αλατοπίπερο

Και εμένα η μητέρα μου την έφτιαχνε και την έχω υιοθετήσει κι εγώ. Πιστεύω να βοήθησα.

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  Ψαρονέφρι με ρύζι (από zoitsa )
 █  Συνταγή από Jenny για Ρύζι με αρνάκι της Jill / Jill's awsome rice with lamb (Pittsburgh, PA) (από Jenny_G )
 █  Καλαμαρια με ρυζι! , εξαιρετικά δημοφιλές, με πολλές σελίδες συζήτησης
Συνταγη της μαρουλας μας!
(από zoitsa )
 █  νεφρα με ρυζι................ (από spirit )
 █  γαλοπουλα γεμιστη με ρυζι (από spirit )