Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Συνταγή : Οι κεφτέδες του Μαμαλάκη

• Please log in to reply
13 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 07 March 2006 - 09:30 AM

Για όσους έχασαν την κεφτεδοεκπομπή, ιδού οι συνταγές, όπως πρόλαβα να τις σημειώσω.
( Σημ.: Διαβάστε τις συνταγές και τις απαντήσεις σ αυτό το θέμα,
και δείτε στη λίστα δεξιά τα άλλα δημοφιλή σχετικά θέματα! )

ΠΑΤΑΤΟΚΕΦΤΕΔΕΣ
1κ πατάτες βρασμένες και καλά στραγγισμένες - τις περνάμε από χοντρό μύλο λαχανικών - προσθέτουμε 3 αυτά, δυόσμο και 1 κούπα τριμμένο τυρί.
Γίνεται μία μάλλον κολώδης ζύμη - πλάθουμε κεφτέδες, αλευρώνουμε, τηγανίζουμε.

ΣΦΟΥΓΓΑΤΟ
1κ τυρί κύθνου
4 αυγά
αλατοπίπερο
1 χούφτα αλεύρι
Τα ζυμώνουμε όλα μαζί, πλαθουμε τυρομπαλάκια και τηγανίζουμε

Ερωτήθη η χαρωπή νοικοκυρά εάν μπορούν να γίνουν με άλλο τυρί και είπε όχι.
Εγώ πάλι θα τις δοκιμάσω με ξινομυζήθρα ή κατίκι, ή ακόμα και με ρικότα ή μασκαρπόνε. Αν και το τέλειο θα ήταν γαλικό λευκό τυρί (fromage blanc) αν καταφέρω να βρω κάπου.

ΜΑΡΑΘΟΚΕΦΤΕΔΕΣ
1 ματσάκι μάραθο (και γιατί όχι άνιθο??? πού θα βρω μάραθο εγώ???)
λίγο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
αλεύρι και νερό
Φτιάχνουμε πηχτό χυλό και ρίχνουμε κουταλιές στο καυτό λάδι.

ΦΑΛΑΦΕΛ
1κ ρεβύθια μουλιασμένα
τα περναμε από τη μηχανή του κιμά μαζί με 700γρ κρεμμύδι και 1 ματσάκι μαϊντανό και 10σκ σκόρδο.
Θα βγει ένας πράσινος ρεβυθοκυμάς τον οποίον ανακατεύουμε με 2κσ κύμινο, αλατοπίπερο, 1κσ σόδα και λίγο νεράκι ώστε να πλάθονται κεφτέδες.
Τους βουτάμε σε σουσάμι και τηγανίζουμε μέχρι να ροδοκοκκινίσουν

(βάλτε τους μέσα σε αραβικές ή και ελληνικές πίτες με χούμους ή ταχίνι και...στενάξτε μαζί μας)

ΝΤΟΜΑΤΟΚΕΦΤΕΔΕΣ
Χοντροκομμένα κρεμμύδια και ντοματάκια σαντορίνης
Τα ανακατεύουμε με δυόσμο, 5-6 κ.σ αλεύρι και μπύρα.
Γίνεται κολώδης πηχτός χυλός και ρίχνουμε κουταλιές στο τηγάνι.

ΜΕΛΙΤΖΑΝΟΚΕΦΤΕΔΕΣ
Βράζω μελιτζάνες καθαρισμένες
Τις κόβω κομματάκια και τις λιώνω με πιρούνι
Βάζω πεκορίνο και μπαγιάτικο τριμμένο ψωμί, μαϊντανο κι αυγά.
Θα βγει μία ζύμη που πλάθεται.
Τηγανίζονται σε μπόλικο λάδι.

ΨΩΜΟΚΕΦΤΕΔΕΣ
Μπαγιάτικο ψωμί
Το ανακατεύω με σωταρισμένο σε βούτυρο κρεμμύδι και με μαϊντανό.
Προσθέτω αυγά και χλιαρό γάλα
Γίνεται πηχτή ζυμούλα που πλάθεται σε κεφτέδες.
Βράζονται για 10 λεπτά σε νερό.

#2 Stavrula

Stavrula

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 34 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 08 March 2006 - 04:30 PM

Ευχαριστούμε , Mao! Όσο για το σφουγγάτο, που το έχω δοκιμάσει και είναι υπέροχο κερδίζει πολύ αν τρίψεις μέσα κολοκυθάκι φρέσκο! http://www.radicio.c...tyle_emoticons/default/36_1_51.gif

#3 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 19587 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 08 March 2006 - 05:42 PM

1 ματσάκι μάραθο (και γιατί όχι άνιθο??? πού θα βρω μάραθο εγώ???)

Οπουδήποτε, αρκεί να πας από τον Απρίλιο και μετά μια εκδρομούλα στην εξοχή. Υπάρχει στο πλάι σχεδόν κάθε επαρχιακού δρόμου. Πιο ευκολα αναγνωρίσιμος είναι στις αρχές με μέσα καλοκαιριού, που έχει ψηλώσει πολύ. Μοιάζει πολύ με τον άνηθο στην όψη, αλλά η χαρακτηριστική του μυρωδιά τον κάνει να ξεχωρίζει (γι´αυτό και δεν υπάρχει περίπτωση να τον μπερδέψουμε με άλλο, επικίνδυνο ίσως, χορταρικό)

#4 Πέρδικα

Πέρδικα

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 43 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 14 March 2006 - 08:18 AM

Κολοκυθάκι τριμμένο επίσης μπορείς άνετα να προσθέσεις και στους ρεβυθοκεφτέδες ,μαζί με λίγο τυράκι και τριμμένο καροτάκι.
Γίνονται καταπληκτικοί και πράγματι αποτελούν τέλειο συνοδευτικό για πίτες (αραβικές και μη)!

Όσον αφορά τους πατατοκεφτέδες,την πρώωωτη πρώτη φορά που το δοκιμάσαμε,παρατηρήσαμε (σύσσωμη η παρέα) ότι πλάθονται πολύ δύσκολα και χρειάζονται λίγο αλευράκι για να σφίξουν.
Είναι της...υπομονής!

Να'στε καλά.

#5 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 11 April 2006 - 07:51 AM

λοιπόν βρήκα μάραθο στην λαϊκή.
Κι έφτιαξα μαραθοκεφτέδες και πολύ μου άρεσαν αλλά... δεν μου μύριζε και πολύ το ζαρζαβατικό... δεν ήτανε καλής ράτσας, μάλλον! πού θα πάει, θα καλοκαιριάσει :rolleyes:

Άσχετο: έχετε ιδέα πού μπορώ να βρω φρέσκο κόλιανδρο?? (στη λαϊκή δεν βρήκα :D )

#6 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 19587 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 11 April 2006 - 02:24 PM

Φρέσκο κόλιαντρο? Στο μπαλκόνι μου!!!! Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, δεν μπορούσα να βρω κι έτσι πήρα ένα σακουλάκι με σποράκια, τα έριξα (στην κυριολεξία) σε μια γλάστρα και έλυσα το πρόβλημά μου. Το ίδιο έκανα και με το σχοινόπρασο, μαντζουράνα, δυόσμο, δεντρολίβανο κ.ο.κ. Άσε που τα δικά μου μυρίζουν!!!
Το αληθινό μάραθο μυρίζει απίστευτα έντονα. Καμμία σχέση δεν έχει με το καλλιεργούμενο ή ακόμη χειρότερα με το φινόκιο. Αλλά στην ανάγκη....

#7 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 13 April 2006 - 08:29 AM

Λοιπόν, αφού γύρισα 4-5 φυτώρια στην γειτονιά μου, όπου δεν βρήκα κόριανδρο, αγόρασα έναν ολοκαίνουργι πλατύφυλλο δυόσμο (άσχετο...) και πήγα σπίτι μου κι έβαλα σε ένα γλαστράκι μια κουταλιά σπόρους κόλιανδρο από αυτούς που έχω για το φαγητό. Έριξα και λίγο νεράκι και το άφησα στο μπαλκόνι.
Λες να φυτρώσουν?????????
(εδώ σπόρους από το φυτώριο παίρνω και δεν μου φυτρώνουν... ποτέ δεν ξέρεις όμως!)
Σχοινόπρασο να δω πού θα βρω!!! :rolleyes:

#8 mao

mao

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 2480 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 13 April 2006 - 10:13 AM

μιαρ μιαρ μιαρρρρ :D
βρήκα!
και σχοινόπρασο, και κάρδαμο, και ρόκα πήρα, και κόλιανδρο και μιρώνι :D :D
(τώρα μένει αυτά να φυτρώσουν! :rolleyes: )

#9 Stavrula

Stavrula

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 34 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 13 April 2006 - 01:04 PM

Να προσέξεις να μην βάλεις τα σποράκια βαθιά:D . Σκόρπισε στην επιφάνεια και ανασκάλεψε λίγο το χώμα. Μιλάω εκ πείρας, γιατί την πάτησα μια φορά με σπόρους λουλουδιών που περίμεναααααααα να φυτρώσουν :rolleyes: μα τίποτα! Να τα ραντίσεις κρατώντας λίγο νερό στο χέρι σου σιγά σιγά ίσα να βραχεί η επιφάνεια. Καλή επιτυχίαα! http://www.radicio.c...tyle_emoticons/default/2416icon.gif

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  ΚΕΦΤΕΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ (από maria elen )
 █  ρεβυθοκεφτεδες............. (από spirit )
 █  κεφτεδες μαρινατοι......... (από spirit )
 █  σπανακοκεφτεδες (από spirit )
 █  Ταραμοκεφτέδες με πράσο , εξαιρετικά δημοφιλές, με πολλές σελίδες συζήτησης
Νηστίσιμο
(από luise )