Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Μπιφτεκια Ταβερνας

• Please log in to reply
4 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 LillyGirl

LillyGirl

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 115 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 13 February 2006 - 08:33 PM

Βρε παιδια, εχω ποσπαθησει και αν εχω προσπαθησει. Δεν μπορω να πετυχω με τιποτα τα μπιφτεκια που κανουν οι ταβερνες και τα μεζεδοπωλεια. Η υφη τους και η γευση τους δεν εχουν καμια σχεση με τα σπιτικα του φουρνου που φτιαχνω.

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο συστατικο που βαζουν, σαν μειγμα σε σκονη, που τα κανει τοσο νοστιμα; Εκτος του οτι ψηνονται στα καρβουνα (γεγονος που προσδιδει μια θεικη -μιαμ- γευση) εχω καταλαβει πως βαζουν μεσα δυοσμο και δεν χρησημοποιουν καθολου ψωμι η φρυγανια. Αλλα και παλι δεν μπορω να τα πετυχω...

Καμια ιδεα;...

(Για να βοηθησω, η οψη τους θυμιζει πολυ τα μπιφτεκια των Goody's αλλα καμια σχεση στην γευση...)

#2 athie

athie

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 19 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 15 February 2006 - 10:28 AM

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μια γνωστή μου , μου ειπε ότι βάζουν μισό - μισό κιμά , δηλαδή μισό μοσχαρίσιο & μισό από αρνί. Δε το εχω δοκιμάσει και δε ξέρω σιγουρα ομως.

#3 LillyGirl

LillyGirl

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 115 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 15 February 2006 - 07:22 PM

Εχω δοκιμασει μονο με χοιρινο/μοσχαρισιο...

Θα το δοκιμασω κι αυτο!

Να'σαι καλα:rolleyes:

#4 marons-e

marons-e

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 2072 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 19 January 2010 - 09:55 AM

Πριν αρκετά χρόνια είχα δουλέψει ένα καλοκαίρι σε εστιατόριο - ταβέρνα, αν ο μοσχαρίσιος κιμάς ήταν χωρίς ή με λίγο λίπος, ως συνήθως, ο μάγειρας πρόσθετε 1/3 χοιρινό κρέας (π.χ. μπούτι ή σπάλα) με το λίπος του. Τα μπιφτέκια ήταν πολύ αφράτα και νόστιμα.

#5 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 20205 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 19 January 2010 - 11:37 AM

Κι εγώ με ανάμικτο κιμά τα κάνω τα μπιφτέκια, εκτός κι αν η συνταγή θέλει οποσδήποτε μοσχαρίσιο :)

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

█  Μπιφτέκια τόνου (από mao )