Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Παπούλες ή ψαρές ή καμπυλιές

• Please log in to reply
5 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 22650 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 12:41 PM

Συνημμένο αρχείο  papules.jpg   55.71K   95 Αριθμός downloads

Είναι καλλιεργήσιμο λαχανικό, που το συναντάμε στην Κρήτη. Τρώγεται συνήθως ωμό, σε σαλάτες με λάδι και ξύδι ή λεμόνι, μόνο του ή με ρόκα και μαρούλι. Η εποχή που υπάρχει στην αγορά, συμπίπτει με την σαρακοστή. Η γεύση του είναι ελαφρά πικρή και πολλές φορές συνοδεύει μαζί με ωμή αγριαγγινάρα, την τσικουδιά.

#2 κυκλαμινο

κυκλαμινο

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 4451 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 07:14 PM

Γιατί μόνο στη Κρήτη???
Συνημμένο αρχείο  0848.gif   158.04K   73 Αριθμός downloads

#3 zoitsa

zoitsa

Οικογένεια Radicio

• Chef
  • 19281 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 07:20 PM

Δημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόναΔημοσιευμένη εικόνα

το τρελο γουρουνακι...

#4 maroula

maroula

Οικογένεια Radicio

• Αρθρογράφος
  • 12814 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 07:23 PM

καποια φορα που ειμασταν πανω μου τα χε στειλει η μαμα μου και τα κανα σαλατα σε φλικο τραπεζι που εκανα και κανενας δε το ξερε Δημοσιευμένη εικόνα

#5 josefine

josefine

Οικογένεια Radicio

• Full Member
  • 74 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 07:24 PM

Υπάρχει και στην Κεφαλλονιά και το λέμε ψάρες...........

#6 luise

luise

Chief Chef

• Admin
  • 22650 Δημοσιεύσεις:

Δημοσιευμένο 28 February 2011 - 08:12 PM

Τι να σας πω, έψαξα και δεν βρήκα στοιχεία για άλλες περιοχές. Στην Άρτα και στη Θεσσαλονίκη δεν τα έχω δει ποτέ. Τα είδα σήμερα στο σούπερ μάρκετ και τα βρήκα τόσο όμορφα που τα αγόρασα, χωρίς να ξέρω τι θα τα κάνω. Χάρηκε κι ο άντρας μου είχε να φάει από μικρό παιδάκι :rolleyes:

Κεφαλονιά, ε; Πολύ όμορφο νησί :)

Δείτε εδώ τα παρόμοια θέματα

Για να μη σπαταλάτε χρόνο στο ψάξιμο πχ μιας παραλλαγής συνταγής, υπάρχει εδώ, δίπλα σε κάθε θέμα μια λίστα, όπου αυτόματα φαίνονται οι σελίδες που είναι σχετικές με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ αναζήτηση!

Δεν βρέθηκαν σχετικές συνταγές ή άλλα θέματα στο φόρουμ συζήτησης των μελών μας. Μπορεί όμως, να έχει δεκάδες σχετικά στο πόρταλ των συντακτών. Δείτε λοιπόν την Αρχική σελίδα ή, ακόμα καλύτερα, χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση εκεί!